Ana Sayfa / Haberler / CHP Ekonomi Masası heyeti, Mersin’de oda başkanları ile buluştu

CHP Ekonomi Masası heyeti, Mersin’de oda başkanları ile buluştu

CHP ‘nin Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak Başkanlığındaki Ekonomi Masası Heyeti, yurt gezilerinin ilk durağı olan Mersin’de Covid 19 salgınından en büyük zararı gören esnaf sanatkarların ildeki örgütlü meslek kuruluşu Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde Birlik Başkanı Talat Dinçer ve 69 meslek odası başkanı ile bir araya gelerek, esnaf sanatkarların sorun ve beklentilerine yönelik görüşlerini açıkladılar.
 
Mersin ESOB’a gerçekleştirilen ve CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak Başkanlığındaki CHP Ekonomi Masası heyetinde Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkanvekilleri Veli Ağbaba, Ahmet Akın ve Fethi Açıkel, Parti Meclis Üyesi Orhan Sarıbal ve Özgül Karabat, Antalya Milletvekili Osman Budak, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Hatay Milletvekili Mehmet Güzel Mansur yer aldı.
 
Heyete Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Secer, Mersin Milletvekili Alpay Antmen ve CHP İl başkanı Adil Aktay’da eşlik etti.
 
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, CHP Ekonomi Masası heyetine esnaf teşkilatına olan ilgilerinden dolayı teşekkürlerini iletti ve kentte 69 mesleki odası ile Anamur’dan Çamlıyayla’ya kadar yaklaşık 65 Bin esnaf-sanatkarına hizmet verdiklerini söyledi. Dinçer, konuşmasında Mart ayının başından itibaren ülkemizde de görülen Covid 19 salgınının en büyük zararı kentimizin ve ülkemizin omurgasını oluşturan esnaf sanatkara verdiğinin altını çizerek, “Mersin il genelinde getirilen yasaklar, kısıtlamalara ilişkin yasal düzenlemeler sonucunda 15 binin üzerinde esnaf sanatkar il genelinde faaliyetini durdurmuştur. Bu işletmelerin ortalama çalışan sayıları hesap edildiğinde 45 binin üzerinde kişinin bu kısıtlama ve yasal sürecinde istihdamdan çekildiğini öngörmektedir” dedi. Dinçer, salgın nedeniyle servisçilerin, kırtasiyecilerin, fotoğrafçıların, konfeksiyoncuların, kahvehanelerin, kantincilerin, düğün salonu işletmecilerinin salgının üzerinden geçen 8 ay sonucu hala hizmet veremediğine dikkat çekerek, bu meslek dallarındaki esnafa doğrudan destek yada faizsiz kredi desteği verilmesi gerektiğini ifade etti. Dinçer daha sonra ise heyete esnaf sanatkarların sorun ve beklentilerine yönelik rapor verdi.
 
CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yaptığı konuşmaların ardından Ekonomi Masası heyetinde yer alan partililer, pandemi sürecinde en büyük zararı gören esnaf sanatkara nefes aldıracak 17 maddelik taleplerini açıkladılar. Esnaf için açıklanan 17 talepte şunlar yer aldı. “ Esnaf Bakanlığı kurulmalıdır. Esnaf sicil affı çıkarılmalı. Banka kredileri esnafın ödeyeceği şekilde taksitlendirilsin ve faizler kaldırılsın. Stopaj vergisi kaldırılsın. Zincir mağazalar için düzenleme yapılsın. Esnafın SGK Primlerini devlet ödesin. Esnafa insafsızca ceza yazılmaktan vaz geçilsin. Devlet esnafa malını zorla kiraya verdirmesin ve kira borçlarını ödesin. Hijyen koşularının sağlanması koşuluyla kahvehanelerde oyuna izin verilsin. Kısa çalışma ödeneğinden esnafın yanında çalışanlarda yararlansın. Kamuda işyeri olan esnaftan kira alınmasın. Ertelenen vergi ve stopaj ödemeleri sorunu çözülsün. Salgın sürecinde icra işlemleri durdurulsun. Kantinci esnafı için bir yıl süreyle okul kantinlerinden kira alınmasın. Servis işletmecilerinden ihale için alınan teminat mektupları iptal edilsin. 6 milyon sokak esnafı kayıt altına alınsın. Salgında zarara uğrayan esnafa kira desteği verilsin”
 
Daha sonra ise Mersin Madeni sanatkarlar Odası Başkanı Sabit Yelkovan, Kırtasiyeciler Odası Başkanı Reşat Kıvılcım, Kahveciler Odası Başkanı Nihat Dağdelen. Giyim Eşyası Odası Başkanı Halim Çavuşoğlu, Servisciler Odası Başkanı Zafer Çekmez, Emlakçılar Odası Başkanı Sinan Canpolat yaşadıkları sorunlarla ilgili bilgi paylaşımında bulundular
[Not a valid template]

Benzer Haber

Dinçer, “ Gelir kaybı ve kira desteği tam kapanma döneminde de sürecek”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla esnaf sanatkarlar ile ticaret …