Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “ Gelir kaybı ve kira desteği tam kapanma döneminde de sürecek”

Dinçer, “ Gelir kaybı ve kira desteği tam kapanma döneminde de sürecek”

Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, koronavirüs (Covid-19) salgını dolayısıyla esnaf sanatkarlar ile ticaret erbabının yaşadığı mali kayıplarının telafisi için hükümetçe sağlanan gelir kaybı,  kira ve sigorta prim desteklerinin, perşembe akşamından itibaren başlayacak “tam kapanma” döneminde de süreceğini söyledi.
Dinçer, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemince Covid 19 tedbirleri kapsamında daha önce açıklanan “Ekonomik İstikrar Kalkanı Tedbirleri” çerçevesinde esnaf sanatkarlar ve ticaret erbaplarına yönelik Gelir Kaybı Desteği, Kira Desteğinin uyguamaya konulduğunu hatırlattı.
 
Dinçer, “ Edindiğimiz bilgiler doğrultusunda 133 meslek kolunda 3 ay süreyle aylık 1000 lira olarak sağlanan “Gelir Kaybı Desteği”nden 23 Nisan itibarıyla 1 milyon 33 bin 589 kişi yararlandı ve bu kapsamda yapılan ödeme tutarı 3 milyar liraya ulaştı.
 
Yine “Gelir Kaybı Desteği”ne ilişkin şartlara haiz, iş yerleri kira olan 160 bin 65 kişiye 3 ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer şehirlerde aylık 500 lira olmak üzere toplam 250 milyon 518 bin 870 lira kira desteği sağlandı. “Ciro Kaybı Desteği” kapsamında da yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren 6 bin 798 işletmeye verilen destek tutarı 15 Nisan itibarıyla 73 milyon 297 bin 105 lira olarak kayıtlara geçtiği bilgisini edindik” dedi.
 
DESTEKLER SÜRECEK
 
Başkan Dinçer, TESK nezdinde Ticaret Bakanlığı ve ilgili bakanlıklar başta olmak üzere yapılan görüşmeler sonucu esnafa salgın döneminde verilen söz konusu desteklerin tam kapanma döneminde de devam edeceğinin altını çizerek, “ Bu kapsamda, lokanta, restoran, kafe, kıraathane ve spor salonu gibi birçok alanda 1500 lira sigorta prim desteği mayıs sonuna kadar devam edecek. Gelir kaybı desteği, kira desteği ve ciro kaybı desteğinde başvuru süreçleri de sürüyor. Söz konusu destekler için başvurular 30 Nisan’a devam edecek” şeklinde konuştu.

Benzer Haber

Mersin’de Ahilik Haftası kısıtlamalı olarak kutlandı

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 28. Gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri, Covid …