Ana Sayfa / Haberler / Dinçer, “ Sıfır faizli KOSGEB kredileri esnafa uyarlanmalı”

Dinçer, “ Sıfır faizli KOSGEB kredileri esnafa uyarlanmalı”

AK Parti Milletvekilleri Hacı Özkan ve Zeynep Yılmaz ile İl ve ilçe Başkanlarının ziyaret ettiği Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, salgın döneminin en acı faturasını esnaf sanatkarların ödemeye mahkum edilirken, esnafın büyük umutla beklediği sıfır faizli KOBGEB desteklerin ise sadece büyük ölçekli işletmelere hitap ettiğini söyledi. Dinçer, “ Salgının yaralarının sarılması için KOSGEB’ın sıfır faizli kredileri esnafa göre uyarlanmalı” dedi.
 
Mersin’de geçtiğimiz Mart ayından bu yana hala işyerini açamayan 5600 işyerinin bulunduğuna vurgu yapan Dinçer, hükümetçe açıklanan hibe desteklerinden ise 5600 esnafın 5 bin liralık destekten, 29 bin esnafın ise 3 bin liralık destekten yararlanacağını, ancak nace kodlarından kaynaklı sorunlardan dolayı bir çok esnafta mağduriyet söz konusu olduğunun altını çizerek, esnafın mağdur edilmemesi adına hibe desteğine yeni eklemeler ve düzenlemeler yapılmasını beklediklerini kaydetti.
 
Mecliste taslağı hazırlanan AVM yasa tasarısını da eleştiren Başkan Dinçer, “ Tasarıda zincir marketlerin açılmamasına yönelik hiçbir çalışma yok. Yine tasarıda giyimden konfeksiyona, hırdavattan, kırtasiyeye, oyuncaktan arabadan lastiğine kadar her şeyi satan AVM’lere bu satışlara kısıtlama getirilmesi yönünde de atılmış hiçbir adım yok. Tasarı esnafın mağduriyetini giderip, Türkiye’nin beklentilerine cevap verecek şekilde yeniden düzenlenmeli” diye konuştu.
 
Salgın nedeniyle yaklaşık 16 aydır iş yapamayan esnafın 2020 yılına ait SGK primlerinin alınmamasına gerektiğinin altını çizen Başkan Dinçer, “ Biri kendi primi, diğeri ise yanında çalışanın SGK’sı olmak üzere iki yönlü prim ödeyen esnafımızın mağduriyetinin giderilmesi adına, bir yıllık SGK primlerin devletçe karşılanmasını talep etmekteyiz. Geriye dönük alınmayacak prim borcu esnafımızın büyük ölçüde rahatlamasının önüne açacaktır” dedi.
 

Benzer Haber

Mersin’de Ahilik Haftası kısıtlamalı olarak kutlandı

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 28. Gerçekleştirilen Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri, Covid …