Ana Sayfa / Haberler / Esnafın Sorunları Bakan Işıkhan’da

Esnafın Sorunları Bakan Işıkhan’da

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, esnaf ve sanatkarların sosyal güvenlikle ve emekli gün sayısıyla ilgili talep ve beklentilerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof.Dr Vedat ışıkhan’a iletti.

Başkan Sarı, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu aylık istişare toplantısına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn Prof. Dr Vedat Işıkhan’a Ulaştırma Bakanlığınca Mersin-Adana-Osmaniye ve Gaziantep illerine hızlı trenle ulaşım sağlamak için; projenin ilk ayağı olan Tarsus’ta Hürriyet Mahallesi ve Yavuz Donat Bulvarında yapılacak tünelle birlikte 3 kmlik alanda yer alan yüze yakın esnafın sosyal güvenlik alanındaki mağduriyetinin giderilmesi ve bu süreç içerisinde sosyal güvenlik priminin bakanlıkça karşılanması yönündeki taleplerini iletti.

Başkan Sarı, toplantıda Say kendi nam ve hesabına çalışan, kendi sosyal güvenlik primiyle birlikte yanında çalıştırdığı kişinin de sosyal güvenlik primini kendi cebinden yatıran esnafımızın emekli olabilmek için 9 bin gün olan prim gün sayısının 7200 güne çekilmesi konusundaki görüşlerini aktardı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemince Cumhuriyetimizin 100. Yılı kapsamında çalışmayan emeklilere verilen 5 bin lira tutarındaki ikramiyenin, geçinemediği için ekmek teknesini çalıştırmak zorunda kalan esnaf ve sanatkarlara da   verilmesi yönündeki taleplerini ileten Başkan Sarı, Bakan Işıkhan’dan bu konularda destek beklediklerini ifade etti.

Bakan Işıkhan ise TESK Genel Başkanı Sn Bendevi Palandöken ve Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı tarafından iletilen sorunların takipçisi olacağını ifade ederek,  son yıllarda yaşanan afetler, pandemi ve küresel mali krizler sebebiyle sancılarının yaşandığına vurgu yaparak; “Normal şartlar altında bire on verim alabileceğimiz ekonomik ve sosyal politikalarımız, tüm dünyanın içerisinde bulunduğu olağanüstü şartlar sebebiyle sekteye uğrasa da asla yolundan şaşmıyor ve ilkelerinden taviz vermiyor. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarı ise bizim en önemli ilkelerimizin başında geliyor. Şartlar ne olursa olsun, esnafıyla, işçisiyle, işvereniyle, emeklisiyle, çalışanıyla yediden yetmişe, büyük ve güçlü Türkiye hedefimize yürürken bizlere yoldaşlık yapan her bir vatandaşımızın yüzünü güldürmek, refahını temin etmek bizim öncelikli gündemimiz olmuştur. Bu anlamda ne müreffeh Türkiye’nin mimarları esnaflarımızı, ne de ömrünün en verimli yıllarını ülkemiz için çalışarak katma değer üreterek geçirmiş emeklilerimizi asla göz ardı edemeyiz ve yok sayamayız. Onların refah seviyesini yükseltmek için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

 

 

Benzer Haber

Ticaret İl Müdürü Sümer’den Başkan Sarı’ya ziyaret

Mersin Ticaret il Müdürü Ferhat Sümer Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı …