Ana Sayfa / Haberler / Mersin’de Ahilik Kültürü Haftası coşkuyla kutlandı

Mersin’de Ahilik Kültürü Haftası coşkuyla kutlandı

Mersin Valiliği himayesinde Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince bu yıl 30’uncusu düzenlenen Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları,  kent ekonomisinin temel yapı taşı esnaf ve sanatkarlar ile kent protokolünü buluşturdu

Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları, sabah Toroslar Cumhuriyet Meydanında, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı’nın Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Ardından Yunus Emre Kültür Merkezi’nde devam eden törene, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Mersin milletvekilleri Ali Kıratlı, Gülcan Kış, Talat Dinçer, Me.Ün Rektörü Prof. Dr Erol Yaşar,  İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ercan Atasoy, KKTC Mersin Konsolosu Zeliha Mendel, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ile diğer  kent protokolü, birliğe bağlı meslek odası başkanları, esnaf ve sanatkarlar ile öğrenciler katıldı.

Sarı, “Ahilik dünyaya eşsiz bir model”

Kutlamaların açılış konuşmasını yapan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı, bin yıllık birikimiyle Türk ve İslam Medeniyetimizin ürünü olan Ahilik Geleneğinin, Ahi Evran sayesinde Anadolu topraklarında hayat bularak,  bizlere ve dünyaya eşsiz bir model olduğunu söyledi. Sarı şöyle konuştu:

“Pirimiz Ahi Evran ve Ahilik Kültürümüz bizlere; Kardeşliği, cömertliği, dürüstlüğü, eli açık olmayı, dayanışmayı öğütler, Devletimizin ve milletimizin yanında olmayı, her koşul ve şartta bir olmayı, birlik olmanın önemini hatırlatır. Aşık Veysel’in dediği gibi “Hayat uzun ince ” bir yoldur.  Ahilik, çıraklıktan ustalığa uzanan sanatkarlığın yoludur.  Bu yolculukta; Çıraklık; güler yüzlü ve cömert olan, söz dinleyen, kibirli olmayan, dedikodu yapmayan ve verilen işleri eksiksiz yerine getirmesiyle başlayan sürecin, kardeşliğin ilk adımıdır. Kalfalık; sanatta ve zanaatta pişmenin, mesleki hayatta ehil olmanın adıdır. Ustalık; mesleki hayatta üstat olmanın, saygın ve örnek olanın, icazet makamının tarifidir. Bütün bu mertebelerden, yolculuktan geçerek olgunlaşan teşkilatımız, dayanışmayı, paylaşmayı, kardeşliği ve ehli emin olmayı öğretmektedir. Bugun bir araya geldiğimiz kutlama programımız bu mirasın hayatta kalması, gelecek kuşaklara aktarılması için önem arz ediyor.”

“ Ekonomik ve sosyal soranlardan ülkemizde etkileniyor”

Başkan Sarı; içerisinde yaşadığımız dünyanın değiştiğini, her geçen gün siyasal, ekonomik ve sosyal sorunların arttığına ve bundan ülkemizin de etkilendiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“ Esnaf-sanatkarlarımız uzun zamandır enerji ve hammadde maliyetlerindeki artışlardan, döviz kurundaki dalgalanmalardan, piyasadaki durgunluktan olumsuz etkileniyor.  Üstelik deprem, salgın, sel gibi afetlerin etkisiyle bu durum çok daha fazla kötüleşiyor.  Bildiğiniz gibi çok yakın bir zamanda Hatay ve Maraş depremlerini yaşadık, burada kaybettiğimiz vatandaşlarımıza, esnaf-sanatkarlarımıza, teşkilatımız üyelerine Allahtan Rahmet Diliyoru Zor günlerde Ahilik Dayanışmasını göstererek, tüm Türkiye’de seferber olan esnaf-sanatkar teşkilatı acıların paylaşılması, yaraların sarılmasında hayati öneme sahiptir.  Bu sebeple, esnaf-sanatkar ailesinin korunması, geliştirilmesi hükümetimizin, belediyelerimizin  ortak gayesi, ortak amacı olmalıdır.

“Esnafın üzerindeki yükler hafifletilmeli”

Esnaflarımızın uzun süre hayatta kalabilmeleri, şehrimizin büyümesi, gelişmesi, insanlarımıza iş ve istihdam üretebilmemiz için hepimize ayrı görevler düşmektedir. Bu nedenle öncelikle esnaflarımızın üzerindeki yükleri azaltacak düzenlemelere, esnaflarımızı geliştirecek özel finansal desteklere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Esnaf ve sanatkar teşkilatı olarak taleplerimizin ivedilikle karşılanmasını bekliyoruz. Sözümü çok fazla uzatmadan, Pirimiz Ahi Evran’ın yüzyıllar öncesinden öğütlediği gibi “her kulun mutlaka bir sanatı olmalı” anlayışını sizlere hatırlatarak, Meslek sahibi olmayı teşvik edelim, işsiz olan gençlerimizin altın bileziği olması için Cumhuriyetimizin 100. Yılında Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin önderliğinde Mesleki Eğitim Seferberliği Başlatalım.

“Mesleki Eğitim Seferberliği başlatalım”

Böylelikle gençlerimizin, çocuklarımızın sanatla, zanaatla buluşturulmasına, ülkemizin kalkınmasına hep birlikte katkı sunalım. Bu vesileyle İlimi, Ahlakı ve Sanatı birleştiren bizlere rehberlik eden Ahilik Kültürümüzün varlığını sürdürmesini temenni ediyor, Pirimiz Ahi Evran-ı rahmet ve minnetle anarken, Cumhuriyetimizin bugünlere gelmesinde emeği olan, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün silah arkadaşlarına, Aziz Şehitlerimize, ebediyete intikal eden esnaf-sanatkarlarımıza Allahtan Rahmet diliyorum. Bu haftanın kutlanmasında bizlere büyük destek veren başta Sn Valimiz olmak üzere, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Toroslar Belediye Başkanımıza, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımıza, kutlama komitesinde yer alan tüm paydaşlara katkılarından ve desteklerinden dolayı  esnaf ve sanatkarlarımız ve teşkilatımız adına şükranlarımı ve saygılarımı sunuyor. Birlik ve Beraberlik içerisinde Herkese Bol, Bereketli Kazançlar diliyorum.”

Daha sonra söz alan Mersin TSO Başkanı Hakan Sefa Çakır, ahiliğin birlik olmak olduğunu ifade ederek, “ Kendimizi  bazen tüccar, bazen tacir, bazen iş insanı, bazen de girişimci olarak tanımladıklarını, ancak tüm bu sıfatların üstünde esnafın daha derin bir anlamı olduğunu kaydetti. Çakır, “Diğerlerinin para, kar ve rekabet duygusu merkezdeyken, esnaflıkta insan merkezdedir. Ahilik; birlik olmaktır ve ekonominin merkezine, ahlakı, dayanışmayı, işbirliğini almaktır” dedi ve tüm esnafın Ahilik Haftası’nı kutladı.

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise Ahilik teşkilatının  bin iki yüzyıllık değerler manzumesi ve birikimle bugünlere süzülüp geldiğini belirterek,  “Batı Medeniyetleri Avrupa Orta Çağ karanlığındayken, ustanın ve çırağın ilişkisini iş, ticaret, rekabet, tüketici hukukunu ve buna ilişkin bir disiplini ortaya koyan, Anadolu’da güçlü bir ticaret merkezi olmasını sağlayan, zor günde de vatan savunmasında aktif görev alan Ahilik Teşkilatı üyelerini ve kurucusu Ahi Evran’ı rahmet ve minnetle anıyorum” şeklinde konuştu.

 

Daha sonra söz alan CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış ahiliğin gerçek ölçüsünün hak ve adalet olduğunu belirterek, esnaf bir ailenin çocuğu olarak iş hayatına başladığını anlattı. Kış, esnafın sıkıntıları ve sorunlarını çok yakından bildiğini kaydederek, “Ahiliğin gerçek ölçüsü hak ve adalettir. Bizler esnafın sesi olmaya devam edeceğiz” dedi. Ciddi bir ekonomik krizin yaşandığını kaydeden Kış, “Bu süreçte esnafımızın gördüğü zararları çok net görüyoruz. Her birinizin artık günlük kazanıp, günlük yaşayacak noktaya geldiğinizi biliyoruz. Daha doğrusu zar zor ayakta durmaya çalıştığınızı da biliyoruz” diye konuştu.

Mersin Milletvekili Talat Dinçer ise  tek amacı iyi bir insan yetiştirmek olan Ahiliğe sahip çıkmanın boynumuzun borcu olduğunu vurgulayarak  “Ahilik; kardeşlik, yoldaşlık, yol arkadaşlığı demek” diye konuştu. Dinçer, Meclis açıldığında esnafın sorunlarını dile getireceklerini de kaydederek “Özlük haklarınızla ve vergilerle ilgili sıkıntılar var. Sosyal güvenlik yükünüz ağır, sıkıntılar var. Bunların hepsini biliyorum” dedi.

Ak Parti Mersin Milletvekili Ali Kıratlı’da yaptığı konuşmada  Ahiliğin kardeşlik, birlik ve beraberlik demek olduğunu belirterek, , “Ahilik kardeşlik, birlik, beraberlik, kucaklaşmak, paylaşmak demek. Apartmanımızda oturan insanlarımızın çocukları aşağıya indiği zaman onlara kendi çocuğumuz gibi bakmak demek. O yüzden bir esnaf olduğum için, bir esnaf çocuğu olduğum için de her zaman her yerde onur duyuyorum” dedi.

 

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ise kadim bir kültür olan Ahilik kültürünün Anadolu topraklarında 800 yıldır var olduğunu belirterek, “O günün doğruları neyse, bugünün doğruları da aynı. Biz de çocuklarımıza doğruluğu, dürüstlüğü, kardeşliği, birliği, beraberliği, çalışmayı, azmi, nasihat ediyoruz. Bu topraklarda doğmaktan onur duyan bu ülkenin bir vatandaşı olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik, huzur, kardeşlik içerisinde bu ülkeye hep beraber hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

“Büyükşehir Belediyesi’nin imkânları dâhilinde sizlere katkı sunmaya çalıştık”

Büyükşehir Belediyesi olarak, esnafın sorunlarına çözüm üretebilecek kurumlardan biri olduklarını da sözlerine ekleyen Seçer, Mersin ESOB ile birlikte bu sorunları nasıl çözüme kavuşturabileceklerine dair çalışmalar yürüttüklerinden bahsetti. Seçer, “‘Biz her şeyin en iyisini biliriz’ anlayışıyla değil; ‘Esnaf kardeşim ne söylüyor, ne talep ediyor, bunun doğrusu ne?’ deyip bir muhakeme sonucu hep beraber Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde ve imkanları dâhilinde sizlere katkı sunmaya çalıştık” diye konuştu. Mersin’de 60 binden fazla işyeri bulunduğunu ve Mersin’in toplam 69 odaya sahip olduğunu ifade eden Seçer, esnaflığın Mersin’deki ekonominin lokomotifi olduğunu vurguladı. Seçer, “Esnaf demek; sokağın huzuru ve güvencesi; orada yaşayanların arkadaşı, abisi, kardeşi demek” ifadelerini kullandı.

“Yüzlerce yıllık Anadolu geleneksel esnaf yapısı da eski günlerini arar duruma geliyor”

Esnaflığın sıkıntılı günler yaşadığını ve AVM’lerin esnafa etkisini anlatan Seçer, “Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor, modeller değişiyor, AVM’ler, zincir marketler geliyor. Yüzlerce yıllık geleneksel esnaf yapısı da eski günlerini arar duruma geliyor. Bunlar iyi dilek, niyet ve istekle çözülmez. Bunlar Ankara’da, parlamentoda yapılacak olan yasal düzenlemelerle olur. Ama hep AVM lobisi üstün çıktı. Bu konuda mutlaka yasal düzenlemeler yapılıyor ama bunun yetersiz olduğunu düşünüyorum” dedi.

Belediyelerin de bu konuda hassas olmaları gerektiğini kaydeden Seçer, “Belediyeler her önüne gelen evrakı imzalayıp AVM izni vermemeli. Bu konuda esnafın yanında olmalı. Paranın bir kese, bir cep tarafından kazanılması değil, binlerce insan tarafından hakça bölüşerek kazanılması toplumsal barış ve huzur için de son derece önemlidir. Elbette ki esnafımızın finans sorunu var. Bu herkesin sorunu. Ekonomik dalgalanmalar bütün sektörleri etkilediği gibi esnafımızı da etkiliyor. Vergi yükleri; esnafın sabit gideri, geliri artık onun kısmetine. Bismillah der, dükkanını açar ama Bismillah deyip dükkanı açtığında vergi yükü, elektrik ve su faturası durmaz. Esnaf zor koşullarda mesleğini icra ettiği için devlet mekanizmasının bu konuda esnafın topluma sağladığı katkıları da düşünerek, daha pozitif bakış açısı içerisinde olmalı” diye konuştu.

“İhtisas sanayi siteleri oluşturulmalı”

Mersin’in en önemli sorunlarından birinin kentte ihtisas sanayi sitelerinin olmayışı olduğuna dikkat çeken Seçer, kentin çok büyük bir hızla büyüdüğünü, gerek kamu gerekse özel sektör yatırımlarının Mersin’i dünyanın sayılı saygın şehirlerinden birisi yapabileceğini belirterek, “Bu nedenle Mersin’de artık esnafın da meslek bazında kümelenmesi, daha iyi hizmet verebilmesi, daha iyi ortamlarda mesleğini icra edebilmesi için bu konuda başta belediyeler olmak üzere işe el atmak zorundayız. Belediyeler ile bitmiyor. Sadece büyükşehir ve ilçe belediyesi ile bitmez. Bakanlıktan silsile şeklinde olmalı. Bütün kurumların; Hazine arazilerinin tahsisi, Büyükşehir’in ve diğer kamu kuruluşlarının da altyapı desteği ile hızla bu tip ihtisas sanayi sitelerinin gerçekleşmesi gerekiyor” dedi. Akdeniz ve Toroslar ilçesinin sanayiye uygun yerler olduğunu ifade eden Seçer, Büyükşehir Belediyesi olarak her iki bölgede de 1/5000’lik plan çalışmalarında önemli yol kat ettiklerini söyledi. İlçe belediyelerinin de 1/1000’lik planları gerçekleştirdiğini dile getiren Seçer, bu çalışmalar sayesinde esnafın daha kolay arazi temini yapabileceğini belirtti.

“Projelerimizde esnafı da işin içerisine dâhil ediyoruz”

Büyükşehir Belediyesi’nin esnafı desteklemek adına Mersin ESOB ile birlikte önemli işbirliklerine imza attığını aktaran Seçer, Halk Kart uygulamasından faydalanan vatandaşların, anlaşmalı 403 bakkaldan alışveriş yapmaları sağlanarak yıllık toplam 46 milyon 150 bin lira tutarın kent esnafına aktarıldığını söyledi. Bu rakamın Ocak ayından sonra yıllık 70 milyon liranın üzerine çıkacağını vurgulayan Seçer, “Bu destekler esnafın cebinde biriktiği zaman kocaman, iyi bir bereket olur, rızk olur. Bu açıdan yapacağımız projelerde, projeksiyonlarda esnafı da işin içerisine dâhil ederek çok daha iyi işler yapma gayreti içerisinde olduğumuzu bilmenizi istiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, şed kuşatma gösterisi yapıldı, halk oyunları ekibi sahne aldı. Törende yılın ahisi, kalfası ve çırağı olarak seçilenlere ödülleri verildi.

Yılın Ahi Baba’sı CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer’e  kaftanı Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Veysel Sarı tarafından giydirilerek, plaket taktim edildi. Mesleğinde yarım asırlık olan ve kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yapan esnaflara da plaket takdim edilmesi sonrası ahilik ikramı ile tören sona erdi.

 

Benzer Haber

Ticaret İl Müdürü Sümer’den Başkan Sarı’ya ziyaret

Mersin Ticaret il Müdürü Ferhat Sümer Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı …