Ana Sayfa / Haberler / Trafik Güvenliği toplantısı yapıldı

Trafik Güvenliği toplantısı yapıldı

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile diğer il protokolu ve il genelinde kurulu şoför odası başkanlarının katılımı ile gerçekleştirilen Trafik Güvenliği toplantısında, trafik kazalarının insanların hayatlarına kaybetmesine neden olan en büyük terör olduğu vurgulandı.

Mersin Valiliğinin katkılarıyla il Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünce Trafikte farkındalığın arttırılarak kazaların en aza indirilmesini amaçlayan Trafik Güvenliği Toplantısı yapıldı.

Mersin AKİB konferans salonunda yapılan ve yurt genelinde ilki gerçekleştirildiği vurgulanan toplantıya Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, İl Emniyet Müdürü Arif öksüz, İl Jandarma Komutanı j.Kd Albay Bedri Dursun, Toros ve Çağ Üniversitesi rektörleri, TŞOF Genel Başkanı Fevzi Apaydın, Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer ile merkez ilçe kaymakamları, belediye başkanları ve diğer protokol üyeleri ile il genelinde kurulu şoförler ve otomobilciler odası başkanları katılım gösterdi.

Mersin Trafik Denetleme Şube Müdürü Mehmet Özer’in açılış sunumuyla başlayan toplantıda konuşan Vali Güzeloğlu , “Trafik, dünya genelinde binlerce insanımızın hayatlarını kaybetmesine neden olan en büyük terör olarak tanımlanabilir. Trafik sorunun çözümü noktasında var olun kurallar herkes için geçerlidir. Uzun araştırmalar sonrasında ortaya çıkan trafik kurallarına uymamanın bedeli insan hayatıdır” ifadesini kullandı.

Trafik Güvenliği Toplantısı’nın ülkemiz gelişmişliğinin açık bir göstergesi olduğunu ifade eden Vali Güzeloğlu “Yollar da yapılsa, en yeni araçlara da binilse, merkezinde insan olan bir eğitim altyapısı oluşturulmadığı takdirde trafikte yaşanan kayıplar devam eder. Bizler bunun farkındayız ve Mersin olarak yaşanan kayıpların devam etmemesi kararlılığındayız. Bunun yanında görevlilerimiz makam araçları dahil olmak üzere her aracı her yerde ve her alanda uygulamaya konu edecektir. Hiçbir gerekçe trafik kazalarının en büyük nedeni olan hızı haklı göstermemektedir” şeklinde konuştu.

İçişleri Bakanlığımız tarafından kazaların en büyük nedeni olarak hız ve emniyet kemeri kavramlarının gösterildiğini dile getiren Vali Güzeloğlu , şunları söyledi: “Bunların yanına kask ve cep telefonunu da koymak gerek. Görev sürem içerisinde basit nedenlerden dolayı ocakların söndüğünü gördük. Trafik kurallarını herkes biliyor ama bilmek ve gereğini yerine getirmek noktasındaki mesafeyi açık tutuyoruz. Denetim bunun önemli bir şartı. Ama eğitimi de destekleyerek trafik konusundaki eğitimi okullarda çocuklarımıza, meslek odalarında şoförlerimize ve hayatın her alanında herkese aktarmak zorundayız. Çünkü bir kişinin kaybını bile hoş görecek değiliz. Eğitim noktasında üniversitelerimiz başta olmak üzere herkese ve her kuruma önemli işler düşüyor. Bilinen sonu yaşamamak için herkesin adım atması ve emniyet kemeri ile hayata bağlanması lazım. Çünkü trafik kimseyi dinlemiyor. Tedbir almak gerekli. Tevekkül kaderin gereğidir ama tedbir almak da işin temelidir.”

Toplantıya katılanlara emniyet kemerlerini takmaları konusunda uyarılarda bulunan Vali Güzeloğlu, “Mersin Türkiye’nin birçok alanında önemli başarılar elde eden bir il. Bu başarımızı emniyet kemeri takma oranında da yüzde yüze çıkaralım. Herkes emniyet kemerini taksın” ifadesini kullandı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın ise kazaların önlenmesi noktasında eğitimin önemine dikkat çekti. Bu noktada federasyon olarak yapılan çalışmalardan söz eden Apaydın, şöyle konuştu: “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün katkılarıyla büyük şehirlerde ticari araç kullanan şoförleri eğitmek adına seminerler düzenliyoruz. Amacımız bir insanımızı kaybetmemek. Bunu tüm kamu kurumları da yapmalı. İl ve ilçelerde özellikle büyük şehirlerde çocuklarımızın trafik eğitim parklarından yararlanmaları gerekmektedir. Bunun için de ilkokul çocuklarını trafik eğitimlerinden geçirmemiz gerek. Veliler olarak da buna ihtiyacımız var.”

Valimizin görev yaptığı birçok ilde önemli çalışmalar gerçekleştirdiğinin altını çizen Apaydın, “Ülkemiz genelinde ilk olarak gerçekleştirilen bu toplantının tüm Türkiye’ye örnek olmasını diliyorum. Valimizin çalışmalarını kendisine hayran olduğum için yakından takip ediyorum. Bugün Ankara’da önemli bir toplantım olmasına rağmen bu çalışma beni heyecanlandırdı ve Mersin’e geldim” dedi.

Mersin İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz de, “Trafik dünyanın sorunu olmaya devam ediyor. Dünya genelinde 50 milyon insan trafik kazaları nedeniyle sakat kaldı. Trafik kazalarını kararlılıkla yenebiliriz. Bu konuda Dünya Sağlık Örgütü ile Birleşmiş Milletler (BM) duyarlı hale geldi. Trafik kazaları sorununa el atılmadığı takdirde ölümlü kazalar gerçeği değişmeyecektir” diye konuştu.

Toplantının sonunda Mersin Şoförler Odası Başkanı Veysel Sarı tarafından hazırlanan plaketler oda başkanı adına TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın tarafından Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na takdim edildi. Yine oda tarafından TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın için hazırlanan plaket ise Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer tarafından verildi. Toplantıda ayrıca Bursa Esnaf Dergisi’nce esnaf oskarına layık görülen Mersin Şoförler Odası Başkanı Veysel Sarı da fermanını Vali Güzeloğlu’nun elinden aldı.

Benzer Haber

Mersin ESOB Genel Sekreterler Eğitim Semineri yapıldı

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince 2022 yılı Ocak ayında başlayacak olan meslek kuruluşları genel …